Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında, Cumhurbaşkanlığı 1. Kararnamede yer alan hususlar neticesinde tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Yeteneğini Keşfet, Yetenek Taramaları Projesi 2024 sezonu içinde Çok Amaçlı Spor Merkezinde başladı. 2024 sezonu içerisinde sadece; İl Merkezi, İlçeler, Beldeler ve Köyler olmak üzere toplam 9 Bin 500 3. Sınıf öğrencisinden ilk etapta hedef 8 Bin 3. Sınıf öğrencisinin taraması planlanmakta. Yıl Sonu hedefi olarak 3. Sınıfların tamamını taramayla çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmesine olanak sağlanıyor.
Çocukların spor karnesi oluşturularak spora en yatkın yeteneklerinin belirlendiği, bütün illerde eş zamanlı olarak yapılıyor, Türkiye Geneli hedeflenen rakam 3 Milyon çocuğun sporla tanışması ve yeteneklerinin araştırıldığı bir çalışma, şu anda ilimizde yapılan çalışma üçüncü sınıflar üzerinde yapılıyor. Yeteneklerine göre; spor okullarına, spor kulüplerine ya da sporcu eğitim merkezlerine yönlendiriliyor. Temel Profesyonel sporculuğa ilk adımı atan öğrenciler 2 ila 4 yıl arası temel branş eğitimi alacaklar.
Katılımcı Meltem Reyyan Karaaslan; Ben Mehmet Zeki İlkokulu 3. Sınıf öğrencisiyim. Yeteneğini Keşfet programına katıldım, burada koşular yapıyoruz ve kendimizi tanıyoruz. Bu sayede neye yeteneğimizin olduğunu anlayabiliyoruz.
Katılımcı Muhammet Talha Saydam; 3. Sınıfım yeteneğini keşfet projesine geldim, burada spor yapıyoruz, hangi branşta yeteneğimiz varsa bizi yönlendiriyorlar.
Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren yaptığı açıklamada; Sporun içinden gelmiş biri olarak ve uzun yıllar spor lisesinde beden eğitimi hocalığı yapmış biri olarak şunu ifade edebilirim, gerçekten çok önemli bir proje Türkiye’de yürütülüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ‘’ Yetenek Taraması ‘’ ile birlikte Spora başlama yaşında olan bu çocuklarımızın her biri yetenek taramalarından geçerek keşfediliyor.PROFESYONEL SPORCULUĞA İLK ADIM YETENEK TARAMASI
Bu çok önemli bir program, özellikle 4 ve 5. Sınıf öğrencilerimizden başlayan program 3. Sınıflarımızla devam ediyor. Erken yaşta spora yönlendirme ve yeteneklerinin keşfi noktasında önemli bir görevi üstleniyor.
Kayıt kabulden sonra oluşturulan barkod ile tüm veriler bu barkodlar sayesinde öğrencinin karnesine işlenerek bilim kurulu tarafından değerlendiriliyor ve çocuk spora yönlendiriliyor.
Öğrencilerin boy, kilo ölçümü, yapıldıktan sonra kulaç uzunluğu, esneklik, sıçrama, geriye sağlık topu fırlatma, kavrama kuvveti, 20 metre sürat ve çeviklik testleri gerçekleştiriliyor.
Burada görev alan özellikle Milli Eğitim Müdürlüğü beden eğitimi öğretmenleri ve gençlik Spor il müdürlüğümüz personelleri ve idarecilerine teşekkür ediyorum. İnşallah Elazığ’da çok güzel yetenekli sporcuları çıkarıp Türkiye’de milli takımları armağan edeceğiz buraya kadar gelmiş olduğunuz için eşsiz değerli basın mensuplarına teşekkür ederim, dedi.