Yönetim
Gençlik ve Spor Bakanı

Osman Aşkın BAK,

11 Ekim 1966'da İstanbul Üsküdar’da doğdu. Baba adı Muhittin, anne adı Fatma'dır.

Makine Mühendisi, Üst Düzey Yönetici, Öğretim Üyesi; İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesini bitirdi. İngiltere'de Nottingham Üniversitesinde İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Programında doktorasını yaptı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İstanbul Ticaret Odasında Meclis Üyesi olarak görev yaptı. Kasımpaşa Spor Kulübü genel sekreterliği, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, TFF Genel Kurul delegeliği, Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü genel sekreterliği, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 

Çok sayıda makale ve bilimsel yayını bulunan Bak, 24. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü oldu. Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 


Biyografisi
Mehmet BAYKAN
Genel Müdür
1964 yılında Konya’da doğan Mehmet Baykan, ilk spor yöneticiliğine 1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü’nde başladı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998 – 2011 yılları arasında 13 yıl boyunca aralıksız olarak Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı’nı yürüttü. Baykan, 2 yıl süre ile de Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevinde bulundu.
 
2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Mehmet Baykan, 2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı Şeref Diploması” ile ödüllendirildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeşitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, ilk kez 2004 – 2006 yılları arasında Dr. Levent Bıçakcı başkanlığında TFF Yönetim Kurulu üyesi oldu. Ardından 14 Şubat 2008’den Haziran 2011’e kadar da önce merhum Hasan Doğan, daha sonra da Mahmut Özgener başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’nda asil üye olarak bu göreve devam etti. 29 Haziran 2011’de Mehmet Ali Aydınlar başkanlığında oluşturulan Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi’nde tekrar görev alan Baykan, amatörlerden sorumlu yönetim kurulu üyeliğini üstlendi. Baykan, son olarak 27 Şubat 2012 tarihinde seçilen Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF Yönetim Kurulu’na seçildi.

Futbolun yanı sıra Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Mehmet Baykan, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura üyeliğinin yanı sıra 2009 Şurası’nda divan başkan yardımcılığı da yaptı.

Mehmet Baykan, Aralık 2009’da Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanlığı  görevine getirildi. 08 Ekim 2011 tarihinde yapılan genel kurulda yeniden genel başkanlığa  seçilen Baykan, Temmuz 2012 tarihiyle bu görevini devretti.

Mehmet Baykan, spor federasyonlarının özerkleşmesi ve spor kulüpleri kanunu çalışmalarına bakanlık ve genel müdürlük bazında katkılarda bulundu. Baykan, Bisiklet, Tekvando, Halter gibi federasyonların genel kurullarında divan başkanlıklarının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak da üstlendi.

Mehmet Baykan, 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kurulan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

9 Eylül 2011 tarihinden itibaren Spor Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Mehmet Baykan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Murat ZORLUOĞLU
Elazığ Valisi

1971 yılında Ankara/Haymana’da doğdu. İlkokulu memleketi olan Trabzon- Çaykara-Kumlu Köyü İlkokulunda, ortaokulu Trabzon İmam Hatip Lisesinde, liseyi İstanbul- Hayrullah Kefoğlu Lisesinde ve yükseköğrenimini ise 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı.

Mülki idare amirliği mesleğine 1994 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak başladı. Kaymakam adaylığına müteakip 1997–1999 yıllarında Mersin Gülnar Kaymakamlığı; 1999–2003 yıllarında Bingöl Genç Kaymakamlığı; 2003-2008 yıllarında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü ve 2008-2012 yıllarında ise aynı yerde sırasıyla Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanlığı, İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanlığı ile Mevzuat ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü.

15.09.2012 tarihli ve 28412 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan müşterek kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına, Nisan 2013 tarihinden itibaren de bu Bakanlıkta müsteşar yardımcılığı görevine atandı. Bakanlar Kurulunun 16 Şubat 2015 tarihli ve 7295 sayılı Kararı ile Elazığ Valiliği görevine atanmış olup, halen bu görevi yürütmektedir.

2004–2005 yıllarında Nottingham Üniversitesinde (İngiltere) Kamu Yönetimi Bölümü alanında yüksek lisans yaptı ve bu kapsamda Avrupa Birliği Karar Mekanizmalarına Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Etkisi konulu tezi ile Avrupa Birliği bölgesel politikaları ve yapısal fonlarını özel olarak inceledi.

2011 yılına yayınlanan Local Authorities in Turkey (Türkiye’de Mahalli İdareler) adlı kitabı ve Yeni Yerel Yönetimler Mevzuatı ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı adlı makalesi bulunan Murat ZORLUOĞLU, evli ve üç çocuk babası olup,  çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Sedat ACAR
 Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü

1972 yılında Elazığ da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Elazığ’da tamamladı. Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan 1998 yılında mezun oldu. 1982 yılında spora uzak doğu sporları ile başladı. 

Aktif sporculuk dönemimde birçok dereceler elde ederek şampiyonluklar yaşadı. Taekwondo alanında Milli Takım Antrenörlüğü yaptı. 1991-1993 yılları arasında Elazığ’ın ilk yerel televizyonu EL-TV ‘de Spor Müdürü ve spor programı yapımcısı olarak görev yaptı.

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite tahsili boyunca okul futbol takımlarında amatör olarak uzun yıllar top oynadı. Elazığ’da faaliyet gösteren amatör ve profesyonel spor kulüplerinin yönetim kurullarında; Futbol Şube Sorumlusu, Basın Sözcülüğü ile Spor Kompleksi Yatırım ve Alt Yapı Danışmanlığı görevlerinde bulundu.

1994-2004 yılları arasında Elazığ Belediyesinde Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı.  Bir süre İngilizce dil eğitimi için yurt dışında bulundu.

Elazığ Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans Eğitimimi tamamladı. 2004 yılında Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne atandı ve halen İl Müdürü olarak görevini sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Akif Sıtkı ESEN 
İşletmeler, Spor ve Bilgi İşlem Şube Müdürü


Elazığ 1955 doğumlu evli ve iki çocuk babası olup, ilk orta ve lise tahsilini Elazığ’da yaptı. Yüksek öğrenimini Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde tamamladı.

Elazığ Genlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne geçmeden önce SSK. Adana, Eskişehir ve Elazığ Birimlerinde görev yaptı. 1990 yılının başında Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğüne atandı.

İlimizin spordaki lokomotifi olan 2000 lisanslı sporcusu bulunan ve 13 branşta aktif olarak faaliyet gösteren Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Kulübünün uzun zamandır başarılı bir şekilde başkanlığını yapmaktadır.

Badminton Federasyonu Başkanlığının Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürütmektedir. Mevcut görevleri itibariyle yurt içinde ve yurt dışında birçok defa ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda görev alarak ilimiz ve ülkemiz sporuna hizmetlerde bulunmaktadır.
Şefik BİLEN
Tesisler Şube Müdürü


1962’ de Elazığ’ın Baskil ilçesinde doğdu. İlk-orta ve lise öğrenimini Baskil’de tamamladı.

Devlet Memurluğuna 1991 yılı başlarında İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde başlayan Şefik BİLEN 1994 yılında Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne tayin olundu.

1999-2000 yılları arasında Elazığ’ın Sivrice İlçesinde İlçe Müdürlüğü, 2001-2005 yılları arasında ise Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde Şeflik yaptı.

2005-2007 yılları arasında Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde İlçe Müdürü olarak görevine devam etti.

2007 yılında Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne Şube Müdürü olarak atanan Şefik BİLEN, görevine halen devam etmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır.

Levent AYTAR

Muhasebe Şube Müdürü V.

1961 Elazığ doğumlu olup, 1986 yılında Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde Teknisyen olarak göreve başlayan Levent AYTAR uzun süre Tesisler Servisinde görev yaptı. Daha sonra Tekniker kadrosu alarak 2001 yılından 2014 yılına kadar Tesisler Şube Müdürlüğüne vekalet etti.

2015 yılında Tunceli İli Pertek Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü olarak atandı. 1,5 yıl görev yaptığı Pertek’ten 10 Mart 2017 tarihinde ayrılarak görevlendirme ile tekrar Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne döndü. Halen Muhasebe Şube Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Elazığ ASKF Genel Başkan Danışmanı ve Elazığ Gençlik Spor Kulübü 2. Başkanı olarak STK’larında görev yapmaktadır.

Necati CENGİZ

Personel Şube Müdürü V.

1968 yılında Elazığ’ın Palu ilçesinde doğdu. İşletme Fakiltesi mezunu olup, 29.07.1991 tarihinde Rize Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde Memur olarak göreve başladı. Çeşitli birimlerde, 16.11.1996 tarihine kadar görev yaptıktan sonra Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne naklen tayin edildi.

2000 yılında Ulusal Gençlik Kampları Liderlik Kursuna katıldı. Çeşitli Gençlik Kamplarında görev aldı ve spor kulüplerinde görev yapmaktadır. Boks, Güreş ve Vücut Geliştirme branşlarında halen daha aktif olarak sporun içerisinde bulunmaktadır.

 

Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde uzun yıllar Personel Şube Şefi olarak görev yaptı. Yine Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Personel Şube Müdürü Vekili olarak göreve devam etmekte olup evli ve 3 çocuk babasıdır.

Abdulsamet EREN

Sivil Savunma Şube Müdürü

1981 yılı Elazığ doğumlu olup, ilk, orta ve lise tahsilini Elazığ’da yaptı. Yüksek öğrenimini Fırat Üniversitesi BESYO – Öğretmenlik Bölümünde tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde “Spor Yönetimi” alanında, “Spor Yöneticilerinin Eğitim Durumları ve Yeterliliği” konusunda yaptı. Spor Bilimleri alanında birçok makale araştırması bulunmaktadır.
Atletizm, Voleybol Antrenörlüğünü ile Yüzme ve Atletizm Hakemliği belgelerine sahip olup İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite tahsili boyunca Amatör Spor Kulüplerinde ve okul futbol takımlarında uzun yıllar lisanlı futbol oynadı. Elazığ’da faaliyet gösteren amatör spor kulüplerinin yönetim kurullarında önemli görevlerde bulundu. 
Kaya Karakaya Spor Lisesinde yöneticilik ve öğretmenlik görevlerinde bulunan EREN, Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne atanmadan önce Malatya/ Doğanyol İlçe Spor müdürlüğü görevinde bulundu.
İlimizde ulusal yayın yapan Kanal Fırat televizyonunda spor programı yapımcılığı ve moderatörlüğü yapmasının yanı sıra yerel gazetelerimizden Gün Işığın’da spor alanında köşe yazarlığı yapmaktadır. Elazığ Star Haber, Hakimiyet gazetelerinde köşe yazarlığı görevlerinde bulunmuş.
Atletizm Federasyonu Başkanlığına bağlı değişik Eğitim Kurulu ve Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü kurullarında görevlerde bulunmuştur. Mevcut görevleri itibariyle yurtiçinde birçok defa ulusal organizasyonlarda Sporcu-Antrenör ve Hakem alarak ilimiz ve ülkemiz sporuna hizmetlerde bulunmuştur. Beden Eğitimi Öğretmenliliği yıllarında ferdi ve takım sporlarında Türkiye Birinciliği dereceleri elde etmiştir.
Bakanlıktan aylıkla ödüllendirme, valilik makamından takdir ve teşekkür belgeleri almıştır. Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğün’ de Şube Müdürü olarak görevine devam eden EREN, evli ve bir çocuk babasıdır.
Serkan SİS

Gençlik Merkezi Müdürü

1978 yılında Elazığ da doğdu. İlk Orta ve Lise eğitimini Elazığ da tamamladı. Yüksek öğrenimini Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Beden Eğitimi Spor Öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

Amatör olarak başladığı futbol kariyerine 1997 yılında Elazığ Belediye Spor takımında profesyonel olarak devam etti. Daha sonra Muş Spor ve Burdur Spor da Profesyonel olarak futbol oynadı. Meslek hayatına 2004 yılında Mardin ili Nusaybin ilçesi Tepeüstü ilköğretim okuluna Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandı. 2007 yılında Elazığ ili Koruk İlköğretim okulunda görevine devam etti.

    Gazi Orta Okulu ve Balakgazi Anadolu Lisesinde Beden Eğitimi Öğretmenliği görevini yapmakta iken 2017 Yılında Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Elazığ Gençlik Merkezi Müdürlüğüne atanan Serkan SİS evli ve iki çocuk babasıdır.

Hüsnü ÖZTÜRK


Gençlik Merkezi Müdürü

1978 yılı Elazığ doğumlu olup ilk orta ve lise öğrenimini Elazığ’da yaptı. Yüksek öğrenimini Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Alanlar Öğretmenliği alanında yaptı.
2002 yılında Van ili Çatak ilçesi Uzuntekne İlköğretim Okuluna atanarak sınıf öğretmeni olarak göreve başladı. 2002-2017 yılları arasında Arıcak ilçesi Erimli Güleç İlköğretim okulunda, Kovancılar ilçesi Atatürk İlköğretim okulunda ve Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulunda da öğretmen olarak göreve devam etti.
2017 yılında Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Elazığ Gençlik Merkezi Müdürü olarak atandı ve bu göreve devam etmekte olup evlidir.

Enver PEKER


 Şube Müdürü
Cumali YAVUZ


Gençlik Merkezi Proje Grubu
Tekin BULUT


Sosyal ve Kültürel Organizasyonlar Şube Müdürü
Mesut TURAN
Personel Şube Müdürü

Mesut TURAN
Personel Şube Müdürü

Mesut TURAN
Personel Şube Müdürü

Mesut TURAN
Personel Şube Müdürü