Yönetim

 

Erkaya YIRIK
Elazığ Valisi

İlköğrenimini 1980 yılında Almanya'da tamamlayan Erkaya YIRIK orta ve lise eğitimini Aksaray'da gördükten sonra 1987 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1991 yılında mezun oldu.


1994 yılında İçişleri Bakanlığının açmış olduğu sınavı kazanarak Niğde Kaymakam Adayı olarak mesleğe girdi. Sırasıyla Kastamonu Araç, Konya-Emirgazi, Sinop-Dikmen, Bingöl-Yedisu, Yozgat-Şefaatli Kaymakamlığı, 2005-2006 yıllarında Aksaray İl Özel İdaresi Kurucu Genel Sekreterliğini yaptıktan sonra Yozgat Vali Yardımcılığı, Konya-Kulu Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 


2010 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. 3 yıl süren Mardin-Kızıltepe Kaymakamlığı görevinden sonra 2013-2020 yılları arasında Melikgazi Kaymakamı olarak görev yaptı. Sayın Erkaya YIRIK; 09.06.2020 tarih ve 2020/274 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İlimize Vali olarak atanmıştır. Hidayet Nur, Numan, Selim ve Durmuş Alp’ in babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.
Abdulsamet EREN

Gençlik ve Spor İl Müdürü

1981 yılı Elazığ doğumlu olup ilk, orta ve lise tahsilini Elazığ’da tamamladı. Fırat Üniversitesi BESYO Öğretmenlik Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde “Spor Yönetimi” alanında, “Spor Yöneticilerinin Eğitim Durumları ve Yeterliliği” konusunda yaptı. Spor Bilimleri alanında birçok makale ve araştırma yapmış.

Kaya Karakaya Spor Lisesi kurucu öğretmenlerinden olup, yine aynı okulda idarecilik görevlerinde bulundu. Ardından Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Doğanyol İlçe Spor müdürlüğü ve Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürlüğü görevi yürüttü.

Atletizm, Voleybol Antrenörlüğü ile Yüzme ve Atletizm Hakemliği belgelerine sahip olup; ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite tahsili boyunca Amatör Spor Kulüplerinde ve okul futbol takımlarında uzun yıllar lisanslı futbol oynadı. Elazığ’da faaliyet gösteren amatör spor kulüplerinin yönetim kurullarında önemli görevlerde bulundu. 

Atletizm Federasyonu Başkanlığına bağlı Eğitim Kurulu ve Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü kurullarında çeşitli görevlerde bulundu. 

Beden Eğitimi Öğretmenliği yıllarında ferdi ve takım sporlarında Türkiye Birinciliği dereceleri elde etti. Bakanlıktan aylıkla ödüllendirme, valilik makamından takdir ve teşekkür belgeleri aldı.

 Televizyon kanallarında spor programı yapımcılığı ve moderatörlüğü yapmanın yanı sıra yerel gazetelerde uzun yıllar spor alanında köşe yazarlığı yapmış olan Eren, evli ve iki çocuk babasıdır.