Lisans İşlemleri
2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılından başlamak üzere ''MEB Öğrenci Lisansları'' 01 Eylül 2013 tarihi itibariyle Spor Faaliyetleri Dairesi Başkanlığınca uygulamaya konulan ''Okul Sporları Bilgi Yönetimi Sistemi'' üzerinden okullar tarafından yapılacaktır.

Tüm Okul Müdürlüklerine Duyurulur.,

Okul Sporları Bilgi Yönetimi Sistemi kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Tıklayın...

BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ GÜNCEL BİLGİLER

Şifre işlemleri: 

Geçtiğimiz yıl başvuran tüm okulların kurumsal mail adreslerine şifre gönderildi. Okulların bu şifre ile sistemi kullanmaları sağlanmıştır. 

Şifremi unuttum:

Geçtiğimiz yıl şifresini aktif kullanan fakat şifresini unutan okulumuz varsa sisteme ilk girişte şifre sorgulanan bölümde sağ alt tarafta şifremi unuttum kutusunu tıklayıp çıkan yeni kutuya kurum kodunu yazarak güvenlik numarasını girip sifre sıfırlayı tıkladıktan sonra mail adresine yeni şifre gönderildiğini gösteren bir kutu çıkacaktır. Yeni şifre mailinize gönderilmiş olur ve böylece eski şifreleri geçersiz olur.

Okul modülü-Okul işlemler:

 Sistemde kayıtlı olmayan bir okul varsa okul bilgilerini belirten (kurum kodu adresi, bağlı bulunduğu ilçe, okul müdürü ismi) bir dilekçe ile İl Müdürlüğümüze başvurmaları gerekir. Okullarını sisteme tanımlamamız gerekir aksi halde başvurularını, lisans işlemlerini ve Esame Listesi oluşturmayı yapamazlar. Okul müdürü ismi değişmiş olan okullar yeni okul müdürü isimlerini katılım formunda belirterek veya İl kullanıcılarına ulaşarak güncellemeyi yaptırmalıdır. Sistemde okul bilgilerindeki değişikliler sağlayan modül okul kullanıcılarına açık değildir. Mutlaka bize ulaşmanız gerekmektedir.

Okul Modülünde Okul Eğitici Ekle:
Okul Eğitici Ekle –Eğitici Listele: 

Geçen sezon okullardaki tüm eğiticiler kendilerini sisteme eklemişlerdi. Okulları değişen eğiticileri bize ulaşarak kendilerinin o okul adına sistemdeki kayıtlarını sildirmeleri gerekmektedir. Yeni geçmiş oldukları okul adına kayıtlarını girmeleri gerekmektedir veya yeni atanan öğretmenler kendilerini sisteme eklemelidir. Sistemde kayıtları doğru girilmiş olan okullar eğitici listele bölümüne gelerek isimlerini listeleden bulacaklardır. İsmin sol tarafındaki butona gelerek çıkan kutularda saha giriş kartı yazdırı tıklayarak sahaya giriş kartlarını görecekler ve yazdırarak çıktısını alacaklardır. Okul müdürlerine imzalatarak pvc yaptırabilirler. Müsabakalara katılan her eğitici sisteme kendini eklemek ve sahaya girerken kartını getirmek zorundadır.

Saha giriş kartı olmayan antrenör, idareci ve çalıştırıcı Mahalli–Grup-Yarıfinal-Türkiye Birinciliği müsabakalarında sahaya alınmayacaktır.

LİSANS İŞLEMLERİ:

Okul Modülünden Sporcu Ekle yi tıkla sporcunun TC numarasını girip sorgulaya tıklayarak tüm bilgileri otomatik çıkacaktır. Resim girilmesi zorunludur. Kaydeti tıklayarak sporcu kaydedilmiş olur. Kaydedilen sporcu sporcu listeleden bulunur. Sporcu listeleden bulunurken kutulardan il seçimi yapmayalım, eğer ilini seçeceksek nüfusa kayıtlı olduğu ili yazarak bulabiliriz. Sporcunun üzerine gelinerek çift tıkladığımız zaman resimle ilgili bir düzeltme varsa yapabiliriz. Sporcunun isminin sol tarafına gelindiğinde açılan kutudan lisans ekle bölümünü tıklayarak lisans kaydı yapılır. Sistemde otomatik olarak verilen lisans numarası ve kaydedilen sporcunun ismi görülür. İli ve ana branşı seçildikten sonra yan tarafta açılan kategori bölümü seçilir. Sporcu iki yan branş seçebilir. Bu branşlar atletizm ve satrançtır. Atletizmi seçen krosta yarışabilir. Diğer bilgiler girildikten sonra Ek-5 kutusu onaylanıp kaydet yapılır ve sporcu lisanslanmış olur. Boş olarak indirilen Ek-5 formu veli izni ve sağlık onayı tamamlandıktan sonra bir nüshasını okul sporları birimine teslim edilmesi zorunludur.

Lisans İşlemi İle İlgili Önemli Noktalar:  

1- Bir sporcu bir sezonda yalnız bir ana branşta lisans çıkarabilir ve yarışabilir, iki yan branş seçebilir.
2- Lisansta yapılan düzenleme, silme, değiştirme işlemi için İl Adminine başvurulur. Müsabakada yarışmış bir sporcunun lisansı değiştirilemez. Değişiklik uygun durumlarda yapılır. Okul kullanıcıları kaydı girilen lisansla ilgili hiçbir değişiklik yapamaz. Sistemde lisans üzerine yeni eklenen kategori bölümü müsabakalarda hakemlerin lisans takibi açısından kolaylık sağlamaktadır.
3- Lisans çıkaran her öğrenci oyun kartı çıkarabilir. Oyun kartı çıkarılması lisans sayısı istatistiğimiz açısından önem taşır.
4- Lisans kaydı yapılırken 2001 ve 2005 doğumlu yaşıtlarından önce okula başlamış olan sporcularda kategori bölümü seçildiğinde iki kutu açılır. 2001 doğumlu öğrenci orta okulda ise yıldızları, lisede okuyor ise gençler kategorisini seçerek lisans kaydını yapmalıdır. 2005 doğumlu öğrenci ise ilk okulda okuyorsa minikler, orta okulda okuyorsa küçükler kategorisini seçerek kaydını yapmalıdır. Yaşıtlarında önce başlamış olan öğrenciler bi üst kategoride yarışacaklarsa:  Okul sporları yönetmeliğinin 9. Maddesi terfiler bölümüne göre veli izni, tertip komitesi kararı ile terfi işlemini yaptırmalıdır.

Önemli Not: Tüm lisans çıkaran öğrencilerimizin oyun kartı çıkarılarak da lisans sayımızın sistem üzerinden desteklenmesi vurgulanmalıdır. Oyun kartı çıkarılmasa bile sisteme giriş yapılması yeterlidir. Yan branş seçerken atletizm ve satrançta yarışma ihtimali olan sporculara ağırlık verilmelidir.

Değişiklik Olan ve Eklenen Branş ve Kategoriler:

1-   oryantiring ve voleybol branşlarında değişiklik yapılarak gençler kategorisindeki yarışmalar mahalli Grup, Yarı Final ve Türkiye birinciliği Genç-B ve Genç-A şeklinde ayrı ayrı düzenlenecektir. Voleybolda 1999 ve 2000 doğumlu öğrenci genç A veya B de yarışabilecektir. Bir sezonda Genç B de yarışan Öğrenci Genç A da veya Genç A da yarışan öğrenci Genç B de yarışamayacaktır.
2-  Voleybol Ancak İSF’ye Gençler-A kategorisi katılacaktır. Oryantiringde İSF ye Genç A ve Genç B ayrı ayrı katılabilecektir.
3- Gelecek yıl birçok branşta Genç-B- Genç-A şeklinde planlanmaktadır. 

Okul Mödülü:
Esame Lisetesi Oluşturulması: 

Yarışmalara çıkarken sistemden esame listesi çıkarılması zorunludur. Elle doldurulan esame listesi bu sezonda kabul edilmeyecektir.
 
Esame Listesi oluşturulması için birinci aşama; 
Spor Dalı katılım işlemlerini açarak okullar seçecekleri branşların kategorilerine göre uygun kutuların üzerine tıklayarak çıkan (X) işareti ile seçebileceklerdir. İşaretin üzerine tekrar tıklayarak iptalini yapabilirler. Tüm okullar başvurularını sistem üzerine işaretleyerek yapmaları ve aynı zamanda hazırladığımız başvuru formunu doldurarak okul müdürü imzalı olarak okul sporları servisine teslim etmeleri zorunludur. Sistemde ve formda işaretlenmiş olan başvuruların örtüşmesi zorunludur. Bu nedenle daha sonra yapılacak ekleme ve silme işleminde il müdürlüğümüze dilekçe ile bilgi verilmesi gerekir. 

Okul kullanıcılarının işaretledikleri başvurular il kullanıcıları tarafından onaylanır. (Spor Dalı Onay İşlemleri) Başvurumuzun onayının yapılıp yapılmadığını spor dalı liste işlemlerinden takip edebiliriz. Onayı yapılmayan okul ve branş varsa mutlaka bize ulaşması gerekir. Aksi halde işlemlerini yürütemez, esame listesini çıkaramaz. 


Onay işlemi tamamlandıktan sonra okul kullanıcıları okul modülünden branş ana kategori liste kayıt bölümünü tıklayarak kutular doldurulup öğrencilerini listeleyecektir. Listelenen öğrencilerin sol tarafındaki kutucuklar üzeri tıklanarak işaretlenir. İşaretlenmiş sporcu esame listesine seçilir. İşaretlenmeyen öğrenci esame listesinde görünmeyecektir. 


Seçilen öğrenciler yine okul modülünden esame listesi bölümü tıklanıp uygun kutular doldurularak raporla dediğimizde esame listesi karşımıza çıkar. Word belgesindeki sol üst ikona tıklayarak belge üzerinde gerekli düzenlemeler yapılarak listenin çıktısı alınıp okul müdürü imzalı müsabakaya getirilmesi zorunludur. Esame listesinde görülmeyen öğrenci yarışamaz. Sporcunun müsabakaya çıkamayacağı durumlarda (sakatlık vb.) yeni sporcunun lisans kaydı yapılır ve tekrar branş ana kategori liste kayıt bölümünden sporcular listelenir. Yeni sporcunun kaydı burada görülecektir. Esamede görebilmemiz için sol taraftaki kutuyu işaretlememiz gerekir. Yarışmayacak öğrenciyi ise kutunun üstünü tekrar tıklayarak çeltik işaretini silmemiz gerekir. Kutusu boş olan öğrenci esame listesinde göremez. 

Müsabaka Modülü -Valilik Oluru Oluşturulması:

Esame listesi oluşturulan ve mahalli yarışmada yarışan öğrenciler grup, yarı final, Türkiye birinciliği müsabakalarına giderken götürecekleri valilik olurlarını sistem üzerindeki müsabaka modülünde kafile işlemleri bölümüne gelerek uygun kutuları doldurup listele işlemi yaparak esamede görülen tüm sporcuların bu modüle otomatik olarak aktarıldığını göreceklerdir. Listelenen sporcuların sol tarafındaki boş kutucuklar il kullanıcıları tarafından çeltik işareti atılarak seçilir ve kaydet işlemi yapılır.

Kaydedilen sporcular müsabaka modülünde il dışı çıkış oluru bölümünü tıklanıp kutular doldurulup raporla tıklanır ve seçilen sporculardan oluşan valilik oluru cıkar. Sol üst köşede çıkan word ikonunu tıklayarak word formatında açılan yazı üzerinde gerekli düzeltmeler yapılıp ıslak imzaya sunulacaktır.Bu işlem Okul kullanıcısı ve İl Kullanıcısı tarafından görüşülerek koordineli yapılacaktırİl Dışı Valilik olurunda Takım branşlarında okul müdürü imzası uygulanır. Ferdi branşlarda okul müdürü imzasına gerek yoktur.